سهام ، ارزها و نظرات میشال بروزک: تورم برعکس تسریع نمی شود. اما به پنج درصد می رسد

[ad_1]

رسانه ها می گویند تورم در پایان سال ممکن است پنج درصد باشد. به نظر مردم ، به نظر می رسد اقتصاددانان انتظار دارند تورم تسریع شود. اما عکس آن صادق است. هنوز انتظارات غالب وجود دارد مبنی بر اینکه نرخ رشد سریع ماهانه قیمت مصرف کننده به طور قابل توجهی کاهش می یابد. اما حتی در این سناریو ، تورم سالانه در دسامبر به پنج خواهد رسید.

افزایش قیمت مسکن و انرژی

علاوه بر این ، در ساختار سبد مصرفی ، قیمت اقلام بیشتر و بیشتر می شود ، که نمی توان آن را پدیده ای گذرا و واضح دانست ، که باید فقط چند ماه دوام بیاورد. به طور خاص ، هزینه های مربوط به قیمت مسکن و بازسازی آنها افزایش می یابد. همچنین قیمت انرژی بالاتری در پیش داریم. ما همچنین در پیش بینی محاسبه می کنیم که برخی از اقلام باعث افزایش قیمت می شوند. با این حال ، ما انتظار داریم تورم در پایان سال حدود 5.4 درصد باشد.

تورم می تواند به پنج درصد برسد.  سیدلر ، اقتصاددان می گوید نرخ بهره CNB نیز افزایش می یابد

ناامنی کووید

از نظر سیاست پولی ، که باید به بهترین نحو پیش بینی تورم را برآورده کند ، این بدان معناست که تا کنون به اندازه کافی محکم نبوده است. دلیل این امر خطرات ناشی از COVID است. این قابل درک است ، زیرا برخی از خدمات نیم سال پیش تعطیل شده بودند ، جابجایی جمعیت محدود شده بود و صنعت با تعطیلی تهدید شده بود. با این حال ، خطر همه گیری به طور قابل توجهی کاهش یافته است ، بنابراین اکنون زمان آن است که سیاست پولی را در اسرع وقت تشدید کنید.

دو و نیم درصد در اواسط سال آینده

تا پایان سال انتظار داریم نرخ بهره اصلی از سطح فعلی 0.75 درصد به دو درصد افزایش یابد. بله ، سریع است ، اما بازار مالی به چنین چیزی متکی است. در صورت کند شدن تورم ، نرخ های بهره ممکن است در سال آینده به شدت افزایش نیابد. در اواسط سال انتظار داریم نرخ بهره اصلی CNB 2.5 درصد باشد.

نویسنده ، اقتصاددان در Komerční banka است.[ad_2]

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *