مارتین گورتلر: CNB افزایش نرخ را به تعویق می اندازد

[ad_1]

نیمه دوم سال جاری احتمالاً بهبود اقتصادی خوبی را به همراه خواهد داشت و همراه با دامنه واکسیناسیون بیشتر جمعیت ، این امر می تواند بانک ملی چک را قادر سازد تا سیاست های پولی سختگیرانه تری را شروع کند. با این حال ، تا آن زمان ، نرخ بهره احتمالاً در سطح پایین فعلی باقی خواهد ماند. این حرف را خود بانکداران مرکزی تأیید می کنند ، آنها می گویند که آنها در افزایش نرخ بهره به جای افزایش زودهنگام آنها دیر انجام می شوند ، بنابراین رشد اقتصادی در معرض خطر قرار می گیرد. نسبت جمعیت واکسینه شده در جمهوری چک هنوز نسبتاً کم است و خطر موج جدید همه گیری همچنان قابل توجه است.

پیش بینی ماه فوریه CNB انتظار می رود اولین افزایش نرخ بهره در سه ماهه فعلی باشد. با توجه به موارد فوق و با توجه به توسعه نامطلوب بیماری همه گیر در ابتدای سال ، می توان تصور کرد که این اتفاق نخواهد افتاد. پیش بینی جدید ، که بانک مرکزی پس از جلسه در ماه مه ارائه خواهد داد ، احتمالاً حتی به این امر اعتماد نخواهد کرد و آغاز عادی سازی سیاست های پولی را به نیمه دوم سال موکول می کند.

این واقعیت که CNB احتمالاً ارزیابی بدبینانه خود از توسعه اقتصادی را در پیش بینی جدید ، که پیش بینی می کند امسال فقط 2.2 درصد رشد کند ، کاهش می دهد ، نیز تأثیر خواهد داشت. پیش بینی کنونی چنین وخیم قابل توجهی در وضعیت اپیدمی در ماه های اول سال پیش بینی نمی کند. در مقایسه با اجماع بازار مالی ، که فرض می کند رشد تولید ناخالص داخلی برای امسال بیش از سه درصد است ، CNB باید کاملاً بدبینانه باقی بماند.

بانک ها گفتند آخرین بار چهارده سال پیش بدتر بوده است.  آنها رگ طلایی را در CNB از دست دادند

از طرف دیگر ، این می تواند پیش بینی تورم را افزایش دهد ، که می تواند امسال بیش از دو درصد باشد. با این حال ، می توان انتظار داشت که نرخ افزایش نرخ بهره مشابه باشد و بنابراین کل مسیر پیش بینی شده آنها احتمالاً فقط یک چهارم تغییر خواهد کرد.

ما همچنان انتظار داریم اولین افزایش در نرخ بازدهی کالا در ماه نوامبر باشد. با این حال ، افزایش زود هنگام Q3 یک خطر واقعی است که می تواند در نتیجه واکنش سریع CNB به بهبود قابل توجه شاخص های پیشرو یا تغییر قابل توجه تقاضای محدود به قیمت ها پس از افتتاح فروشگاه ها و خدمات تحقق یابد. . خطرات تورم طرفدار اکنون به دلیل افزایش قیمت کالاها در بخش تولید نیز جمع می شوند.

ایان ویملک: شاهین ها برگشتند ، رکود همه گیر قطعاً در گذشته است[ad_2]

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *