همانطور که انتظار می رفت ، بانک ملی چک امروز دوباره نرخ بهره را افزایش داد

[ad_1]

همانطور که انتظار می رفت ، شورای حکومتی بانک ملی چک امروز دوباره نرخ بهره را افزایش داد. نرخ بهره اصلی که نرخ سود وام تجاری از آن محاسبه می شود ، 0.25 درصد افزایش یافت و به 0.75 درصد رسید. به گفته اقتصاددانان ، دلیل اصلی افزایش نرخ بهره ، ترس از افزایش تورم در ارتباط با بهبود اقتصادی است. به گفته اقتصاددانان ، CNB به افزایش نرخ بهره ادامه خواهد داد.

در آخرین جلسه پولی خود در 23 ژوئن ، شورا برای اولین بار از فوریه 2020 نرخ بهره را افزایش داد. نرخ بهره اصلی که نرخ بهره وام تجاری بر اساس آن است ، 0.25 درصد افزایش یافت و به 0.5 درصد رسید. چهار عضو هیئت مدیره بانک به این تصمیم رأی مثبت دادند. وویچیک بنده ، عضو هیئت مدیره ، حتی با افزایش 0.5 درصدی نرخ بهره کلیدی موافق بود. دو عضو ، آلس میشل و آلدریچ ددک ، با تغییر نرخ بهره موافق بودند. قبل از همه گیری در فوریه گذشته ، نرخ پایه 2.25 درصد بود.

رادومیر یاچ ، رادومیر یاچ ، می گوید: “افزایش علاقه در نشست آگوست با پیش بینی ماه مه از سمینار CNB توصیه شد و اکثر اعضای هیئت مدیره بانک ، از جمله فرماندار جیری روسنوک ، در هفته های اخیر از رشد نرخ بهره ابراز حمایت کرده اند.” اقتصاددان ارشد در Generali. CEE Investments. او انتظار دارد که هیئت مدیره BNB در جلسات خود در ماه سپتامبر و نوامبر دوباره نرخ بهره را افزایش دهد. وی افزود: “تشدید تدریجی شرایط پولی از طریق افزایش نرخ بهره ، به کاهش تورم و عدم تعادل مربوطه کمک می کند ، که می تواند به رشد مداوم اقتصاد در میان مدت کمک کند.”

مدیر CNB Rusnok می گوید من از شوک تورمی و افزایش شدید قیمت ها نمی ترسم

حتی به گفته یاکوب سیدلر ، اقتصاددان ارشد انجمن بانک های چک ، KNB تا پایان سال نرخ بهره را چندین بار دیگر افزایش می دهد. “به غیر از وضعیت همه گیر و تورم ، نرخ افزایش نرخ بهره ، به عنوان مثال ، به پاسخ کرون بستگی دارد ، اما علیرغم فرض افزایش سریع نرخ سود داخلی ، این نرخ تا کنون چندان تقویت نشده است و به بانک های مرکزی اجازه می دهد او افزود که حرکت امروز CNB قبلاً بر نرخ سود بازار ، از جمله نرخ وام مسکن تأثیر گذاشته است. “بنابراین ، افزایش امروز نرخ بهره CNB به خودی خود منجر به جهش در نرخ وام مسکن نخواهد شد.”

“در حال حاضر ، CNB انتظارات خود را برای افزایش نرخ بهره برآورده می کند. با این حال ، بانک مرکزی به طور فزاینده ای قدم های اساسی تری بر می دارد. دلیل اصلی مشکلات در زنجیره های تامین است ، جایی که قیمت مواد اولیه اولیه به شدت در مقیاسی افزایش می یابد که چند ماه پیش هیچکس حتی تصور آن را نمی کرد. ” به

HNB دارای قدرت های جدید است.  او تصریح کرد که او می تواند تعهدات خود را نسبت به شرکت های ورشکسته ببخشد

امروز ، CNB همچنین نرخ بهره لومبارد را با 0.5 واحد درصد به 1.75 درصد افزایش داد. نرخ بهره لومبارد نرخي است كه در آن بانكهاي تجاري مي توانند در مقابل تعهد اوراق بهادار از بانك مركزي پول وام بگيرند. او به عنوان مثال نرخ بهره را که با تحریم های مربوط به وام های غیررسمی مرتبط است ، 0.05 درصد تغییر داد.

سود سپرده ها و وام های بانکی از سود بانک مرکزی ناشی می شود. نرخ سود وام های سرمایه گذاری و عملیاتی مشاغل و وام مسکن گران قیمت برای خانوارها بیشتر است.[ad_2]

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *