Zdeněk Zaňka: سهام فناوری امسال بازارها را تسخیر نخواهد کرد

[ad_1]

از ابتدای سال تاکنون ، رشد اپل یا آمازون کمتر از شش درصد است ، قیمت سهام Netflix حتی پنج درصد کاهش یافته است. سهام فیس بوک و مایکروسافت به ترتیب با رشد 20 و 25 درصدی همراه هستند که سهام گوگل بیشترین رشد را دارد (+ 45 درصد). نسبت P / E (قیمت هر سهم به سود هر سهم) مایکروسافت ، اپل ، فیس بوک و گوگل در حدود سطح 30 در نوسان است. در مورد آمازون و نتفلیکس ، حتی در حدود 65 ، اما در حال حاضر در حال سقوط است و به آرامی اما مطمئناً باز می گردد به سطح استاندارد

دلیل آن قیمت بالای سهام است. آنها در چند برابر P / E فروخته شدند و بازار با رکود واکنش نشان داد. این مسئله را می توانیم به خوبی در اپل ببینیم ، جایی که افزایش قابل توجهی در درآمد وجود دارد ، اما قیمت سهام به آن پاسخ نداد ، در عوض رتبه آن بهبود یافت و P / E سقوط کرد. برای شرکتهایی که P / Es بسیار بالا دارند ، این امر معمول است و فقط اصلاح زمان انتظارات بیش از حد زمان دارد.

Jaroslav Krejci: آرام سهام بورس قبل از طوفان؟

به دلیل عدم اطمینان در مورد توسعه آینده اقتصاد جهان ، مردم در سال گذشته به طور قابل توجهی هزینه های غیر ضروری را کاهش داده و کاهش فروش داشته اند ، یعنی. سود تعدادی از شرکت ها. بیشترین تحت تأثیر شرکتهایی هستند که در بخشهای دوره ای فعالیت می کنند – نمایندگان معمولی مناطقی هستند که با کالاهای لوکس و صنعت خودرو سرو کار دارند. از نظر توسعه قیمت آنها ، یک نتیجه جالب وجود دارد – قیمت سهام این شرکت ها طوری رفتار می کنند که انگار رکودی وجود ندارد.

به عنوان مثال ، سهام تولید کننده لوازم آرایشی Estée Lauder علی رغم کاهش فروش و سود سال گذشته توسط سرمایه گذاران در دست است زیرا آنها معتقدند بازگشت سریع به سطح قبل از بحران است. آنها با پیش بینی سه برابر شدن سود نسبت به سال گذشته ، مایل به سرمایه گذاری در سهام این شرکت بودند حتی با P / E نزدیک به 90 (در پنج سال گذشته ، این سهام با P / E بین 25 تا 30 معامله می شد).

در پایان هفته سهام بورس سهام پراگ با افزایش سهام Erste یا Moneta تقویت شد

در صنعت خودرو نیز به همین منوال است. سهام جنرال موتورز ، فورد و تویوتا با نسبت P / E بین 10 تا 15 معامله شدند ، یعنی جنرال موتورز – 12.5 ، فورد – 15.4 و تویوتا 12.5. در عین حال ، میانگین P / E هر سه شرکت در سالهای اخیر حدود 10 است. بنابراین ، سرمایه گذاران انتظار دارند که سود تولیدکنندگان خودرو به دلیل افزایش تقاضا برای خودرو افزایش یابد.

امسال برای خودروسازان بسیار مطلوب است. سهام تویوتا 14٪ ، جنرال موتورز 44٪ و فورد حتی 73٪ افزایش یافت. توسعه آینده قیمت این شرکت ها بیشتر به این بستگی دارد که آیا می توان فروش رو به رشد پیش بینی شده را تأمین کرد.

به این ترتیب تمام سهام شرکت های بزرگ فناوری با سهام جنرال موتورز و تویوتا شکست خوردند. همه چیز تحت تأثیر تمایل سرمایه گذاران برای پرداخت سود خود و رشد مورد انتظار آنها در آینده است.

نویسنده موسس پورتال Trhy.cz است[ad_2]

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *